Wspólne rozliczenie pit z dorosłym dzieckiem

Początek roku oznacza, że musimy powoli zacząć gromadzić swoje rachunki za zeszły rok. Wkrótce zaczną do nas spływać druki PIT, a więc druki z zaliczką na podatek dochodowy od osoby fizycznej. W zależności od tego, w ilu firmach pracowaliśmy, na tyle druków możemy liczyć. Rozliczanie PIT nie jest łatwe, jeżeli nie jesteśmy księgowymi i nie obracamy się dobrze w tego typu kwestiach.

Dużym ułatwieniem jest specjalny program do rozliczania PIT

program do rozliczania PITRozliczyć PIT można w internecie, można się także stawić osobiście w urzędzie skarbowym. W internecie jest to zrobić łatwiej, gdyż nie trzeba samodzielnie wpisywać cyfr, ale system automatycznie je przydziela do wniosku na bazie danych, które są w nim zawarte. Niezależnie, czy nasze zarobki zasiliły konto z tytułu umowy o pracę, czy też z umowy zlecenie albo i z umowy o dzieło, to jesteśmy zobligowani do przekazania wszystkich informacji do urzędu. Jednakże każda nawet najmniejsza pomyłka może sprawić, że będziemy wezwani do korekty zeznania podatkowego. Istotne jest także, żeby pamiętać o koniecznie każdym druku PIT przy jego rozliczaniu. W przypadku pominięcia jakiejś pozycji mogą nas czekać bardzo wysokie kary pieniężne.

Rozliczanie PIT jest całkowicie darmowe, co również jest sporą zaletą. Można poszukać także innych opcji, np. „wspólne rozliczenie pit z dorosłym dzieckiem”. Ci, którzy nie przekroczyli konkretnej kwoty zarobkowej za ubiegły rok, otrzymają na swoje konto zwrot podatku. To, ile będzie on wynosił, zależeć będzie z jednej strony od wysokości zarobków w ubiegłym roku, z drugiej strony od tego ile wynosi kwota wolna od podatku w naszym wypadku. W przypadku najmniej zarabiających sięga ona ośmiu tysięcy złotych, w przypadku tych nieco lepiej zarabiających jest to niewiele ponad trzy tysiące złotych. Pamiętać należy także o tym, aby zrealizować rozliczenie PIT w terminie. Zwykle kończy się on na przełomie kwietnia i maja.